Proč si pořídit brýle proti modrému světlu

Proč si pořídit brýle proti modrému světlu

Problémy se spánkem – modré světlo je přirozenou součástí spektra slunečního záření a bez něho by nemohly přežít rostliny a pro nás by to znamenalo jistý energetický útlum. Modrá barva denního světla vnáší do života aktivitu, a proto také bývá jeho nejvyšší hodnota v době mezi desátou a čtrnáctou hodinou. V přírodě je to zařízeno tak, že navečer před západem slunce se modrá barva z oblohy postupně vytrácí, a ráno při rozbřesku pomalu začíná nabíhat, abychom se na ni adaptovali.

civění do počítače

Jestliže však tento přirozený cyklus narušíme, vzniknou problémy. Nejčastěji jsou to potíže se spánkem, způsobené přehnanou prací na počítači nebo přehnaným používáním mobilního telefonu, kde je mnoho modré barvy v podsvícení displejů, zvláště pak v době před spaním. Příliš mnoho modré barvy blokuje tvorbu důležitého spánkového hormonu melatoninu, který má mimo jiné i pozitivní vliv na imunitní systém.

brýle a kniha

Přetížená oční tkáň – projevuje se to zejména typickými příznaky diskomfortu vašich očí, jako je zvýšená pálivost, pocity řezání a vyšší citlivost na přechody ze světla do tmy a naopak. V takovém okamžiku je vhodné zanechat pracovní činnosti, odejít do tmavší místnosti, odpočinout si, doplnit tekutiny, nejlépe jablečnou a mrkvovou šťávu.

Naše oči snesou opravdu hodně, ale nesnesou všechno, pokud je trvale přetěžujeme zejména pracovní činností, hůře se regenerují, zrak ochabuje, a ztrácí se i schopnost zaostřování. Můžeme si tak přivodit docela zbytečné předčasné stárnutí oční tkáně.

Určitým řešením jsou brýle pohlcující modré světlo. Pokud pracujeme na počítači, v kanceláři, v prodejně nebo v manuálním provozu u umělého osvětlení, anebo pokud musíme stále upínat pozornost na drobné detaily výkresové dokumentace, brýle s omezením modré složky světelného spektra sníží únavu očí a navodí přirozenější stav, jak tomu bývalo dříve, kdy lidé více pracovali venku a nebyli přetěžováni tak, jako my dnes.

Problémy se spánkem – modré světlo je přirozenou součástí spektra slunečního záření a bez něho by nemohly přežít rostliny a pro nás by to znamenalo jistý energetický útlum. Modrá barva denního světla vnáší do života aktivitu, a proto také bývá jeho nejvyšší hodnota v době mezi desátou a čtrnáctou hodinou. V přírodě je to zařízeno…