Nestrádejme zbytečně

Nestrádejme zbytečně

Každý z lidí potřebuje nevyhnutelně peníze. Každý z nás je musí mít, aby je mohl utrácet, a utrácet je potřebuje proto, aby měl věci, které potřebuje, respektive služby, jež potřebuje využít.

Ovšem potřeba peněz se nerovná jejich dostatku. Zatímco všichni potřebujeme být finančně zajištění, nejednou tohoto optimálního stavu nedosahujeme a potýkáme se s finanční tísní, která nám může i víc než citelně ztěžovat naši existenci.

Když si představíme člověka, který nemá dost peněz, hravě si domyslíme, jak se mu asi vede. Dotyčný by potřeboval to nebo ono, ale nemá na to a musí si tedy nechat zajít chuť. Musí zvažovat, co je skutečně nezbytné a co se dá oželet, musí se omezovat. A někdy je takové omezování se natolik zásadní, že s tím prostě nelze vést normální lidskou existenci.

zmačkaná bankovka

Pokud pak někdo takový začne za bezesných nocí nebo třeba i setrvale přemýšlet nad tím, kde by ještě mohl nějaké ty postrádané peníze sehnat, nejednou dospěje ke zjištění, že už je tu jen jediné východisko, jímž je půjčka. Často je už jedině tímto způsobem možné potřebné peníze získat, často už člověk nemá na vybranou.

Jenže ani u půjček leckdy na vybranou není. Je jich sice teoreticky k dostání dost, jenže když se podíváme na podmínky jejich získání, často je tu pro lidi ve výrazné finanční tísni už jenom hypotéka po insolvenci. A to ani ne tak proto, že by zrovna tuto lidé upřednostňovali před jinými nabídkami, ale proto, že je to nejednou ten jediný dostupný produkt tohoto typu.

zlaté mince

Člověk často jinou půjčku ani nedostane. Protože jinde žádají prokázání vysokých příjmů, dokonalých registrů dlužníků a podobných kladů, které nemohou ti, jimž scházejí peníze, nabídnout. A jen u zmíněné nebankovní hypotéky je tomu jinak, protože zde se požaduje namísto toho uvedeného zástava nemovitosti. A kdo se může zástavou nemovitosti za splácení zaručit, ten získá peníze navíc, s nimiž může dočasné problémy vyřešit.

Každý z lidí potřebuje nevyhnutelně peníze. Každý z nás je musí mít, aby je mohl utrácet, a utrácet je potřebuje proto, aby měl věci, které potřebuje, respektive služby, jež potřebuje využít. Ovšem potřeba peněz se nerovná jejich dostatku. Zatímco všichni potřebujeme být finančně zajištění, nejednou tohoto optimálního stavu nedosahujeme a potýkáme se s finanční tísní,…