Jak správně posuzovat recenze brokerů

Snad každý chápe, že investování na finančních trzích, ať už akciových, opčních či jiných, není bez rizika. Vždy je tu poměrně velká možnost, že o své peníze přijdeme. Abychom tomu předešli, využíváme služeb profesionálních finančních poradců či brokerů, zejména pokud teprve začínáme.

Problém je, že podobně jako u ostatních profesí nejsou všichni brokeři stejně schopní a kvalitní. Pokud tedy chceme mít jistotu, že uspějeme, je dobré najmout toho nejlepšího. Jak ale poznáme, který to je?

 vyplňování ukazatele spokojenosti

Jednou z možností je podívat se na výčet jeho úspěchů. Velmi dobré je také zjistit, jaké s ním mají zkušenosti jeho současní i bývalí klienti. A je pravdou, že najít recenze brokerů není v dnešní době internetu nic složitého. Stačí se tedy na ně podívat a hned zjistíme, zda bychom danému člověku měli své peníze svěřit, ne?

Tak jednoduché to však není. Jakmile stránku s recenzemi otevřeme, zjistíme, že lidé mají pozitivní i negativní zkušenosti, a že si jednotlivé příspěvky mohou i protiřečit. To nás může zmást, neboť není jednoduché se v tom vyznat. Co tedy dělat?

V první řadě bychom se měli zajímat o převažující tón. Je více příspěvků pozitivních či negativních? Jaké je celkové průměrné hodnocení? Je totiž potřeba si uvědomit, že sem může psát nejen skutečný nespokojený zákazník, ale například i konkurence, která chce daného člověka poškodit.

udělování celkového hodnocení

Ovšem obráceně to platí také – onen člověk si může zaplatit lidi, aby mu tam psali pochvalné recenze a dávali vysoké hodnocení. Je tedy v našem nejlepším zájmu ignorovat oba extrémy a řídit se příspěvky, které jsou někde mezi.

Pokud je zde vypsáno, co oněm lidem vadilo či naopak pro ně bylo pozitivní, je dobré se podívat, zda se toto opakuje i u jiných uživatelů. Pak si totiž můžeme být jisti, že onen broker skutečně takový je.

Jistě, není to nich jednoduchého, se v tom vyznat. Ovšem je potřeba si uvědomit, že jde o naše peníze. A o ty rozhodně nechceme špatným rozhodnutím přijít.