Jak jsou chráněné naše bankovky?

Jak jsou chráněné naše bankovky?

Každý rok je zadrženo nemalé množství peněz, které nejsou skutečné. Jedná se o falsifikáty. Některé jsou méně a některé více zdařilé. Nejčastěji bývá nalezen padělek tisícikoruny. Jak tedy poznáme že papír, který držíme v ruce nemá žádnou hodnotu? Je to poměrně jednoduché, existují totiž ochranné prvky, které falzifikátoři neumí žádným způsobem napodobit. Zde je jejich seznam:
šňůra s penězi
1)      Vodoznak: jedná se o obrazec v bílém pruhu ceniny. Tento obrazec je vidět pouze proti světlu, je totiž natištěný speciálně uvnitř papíru již při výrobě. Většinou znázorňuje osobnost, která je vedle v barevné podobě a také hodnotu.
2)      Barevná vlákna: jedná se o bavlněná vlákna, která jsou dlouhá 6 milimetrů a jsou zapracována přímo do tiskového materiálu.
3)      Proměnlivá barva: tato je pouze na hodnotách 500 a výš. Jedná se o plasticky vystupující obrazec, který pod měněním úhlu dopadu světla mění svou barvu, většinou z červené či bronzové na zlatou či žlutavou.
4)      Okénkový proužek: jedná se o pruh s textem „ČNB a hodnota“ je protkán skrz na skrz a je viditelný vždy po úseku cca 1 centimetr pouze na jedné straně.
5)      Mikrotext: tento uvádí slovně hodnotu bankovky. Je však natolik drobný, že běžné tiskárny jej nejsou schopny zkopírovat. Proto se vyskytuje bezchybně pouze na originálech.
6)      Skrytý obrazec: jedná se o obrazec viditelný pouze při sklonu proti světlu v úrovni očí.
7)      Iridiscentní pruh: jedná se o část, která má na světě perleťový, chcete-li duhový lesk. Běžný tiskový papír jej nemá.
8)      Soutisková značka: jedná se o kruhový znak ČR, jež je vidět pouze pokud se podíváte proti světlu. Na každé straně je natištěna pouze část z něj.
papírové padesátky
Pokud se vám tedy platidlo, které vám někdo vloží do ruky jako nepravé, můžete jej odmítnout a oznámit to policii ČR, pokud však již takovou bankovku vlastníte, je povinnost ji nahlásit, bude vám odebrána a pokud se shledá, že se jedná o falzifikát, bude znehodnocena bez nároku na náhradu.
Budete si tedy kontrolovat peníze, které dostanete?

Každý rok je zadrženo nemalé množství peněz, které nejsou skutečné. Jedná se o falsifikáty. Některé jsou méně a některé více zdařilé. Nejčastěji bývá nalezen padělek tisícikoruny. Jak tedy poznáme že papír, který držíme v ruce nemá žádnou hodnotu? Je to poměrně jednoduché, existují totiž ochranné prvky, které falzifikátoři neumí žádným způsobem napodobit. Zde je jejich seznam:…