Proč je exteriérové kovové schodiště obvykle děrované?

Proč je exteriérové kovové schodiště obvykle děrované?

Není pochyb o tom, že máme nejrůznější druhy schodišť. Je pravda, že si této různorodosti obvykle příliš nevšímáme, to však nic nemění na tom, že je skutečně tak velká, ať už co do materiálu či do jejich tvaru.

Pokud se rozhodujeme, které z nich použít, pak samozřejmě nemůžeme prostě zvolit to, které se nám líbí nejvíc. Jsou zde i jiné faktory, které je třeba zvážit. Tím hlavním pak je, zda půjde o exteriérové či interiérové schody. U obou je totiž rozdílná zátěž, které budou vystaveny.

schodiste1

Co se venkovního prostředí týče, zde se nejčastěji používá kovové schodiště, a z dobrého důvodu. Má totiž při správné péči nejdelší životnost, a zároveň je levné. Navíc ona péče zde není nijak náročná, podstatně méně, než například u dřeva.

Přesto však má i tento typ schodiště určité zvláštnosti. Možná i vy jste si všimli, že u tohoto typu schody připomínají spíše mříž na odstranění bláta z bot, která byla dříve obvyklá prakticky u všech domů.

Můžeme se ptát, proč tomu tak je. Pro mnoho lidí je chůze po nich právě z tohoto důvodu nepohodlná. Navíc je skrz ně vidět až dolů, což mnohým osobám také nepřidává na pocitu bezpečí. Bylo by tedy jen logické, kdyby byly plné, a tím zvýšili pohodlí osob, které je používají.

schody se zelení

Ovšem jsou zde silné argumenty, které hovoří proti. A není to jen menší potřeba materiálu. Ta zde prakticky nehraje roli. Důležitá je především bezpečnost. Stačí si jen uvědomit, co by se stalo, kdyby v zimě tato plocha zamrzla. Povrch by se změnil v kluziště a bylo by prakticky nemožné je používat.

Lze samozřejmě namítnout, že by bylo možné zdrsnit povrch, podobně jako je tomu například u okrajů chodníků u přechodů. Ovšem zde by to nefungovalo. Voda zde totiž nemá takovou možnost odtékat, a kdyby zamrzla, byl by problém. Takhle jednoduše spadne dolů.

Je tedy vidět, že vše má svůj důvod. Je tedy dobré se vždy zajímat, proč je něco tak, jak je, než si začneme stěžovat. Možná, že je to nutné.

Není pochyb o tom, že máme nejrůznější druhy schodišť. Je pravda, že si této různorodosti obvykle příliš nevšímáme, to však nic nemění na tom, že je skutečně tak velká, ať už co do materiálu či do jejich tvaru. Pokud se rozhodujeme, které z nich použít, pak samozřejmě nemůžeme prostě zvolit to, které se nám líbí…