Internet v Česku a jak přispívá k erozi duševního zdraví

Internet v Česku a jak přispívá k erozi duševního zdraví

Internet k nám přivandroval po revoluci. Někteří zasvěcení věděli o něm i před ní, ale to byla tak úzká sorta lidí, že není o tom ani třeba rozvádět celý článek. Počítače byly zato před revolucí úplné hitovky, počítaly se na nich příklady a plnily jednoduché úkoly, hrály se první dungeon crawlers, byla to krása. Avšak poté nastoupil internet, nejdříve jenom něco pro absolutní nadšence. Poté se začal komercializovat a dostal se i do širšího povědomí. Už tady se naskytla možnost přispívat své hodnotné příspěvky do nejrůznějších diskuzních fór. Pak ale přišly sociální sítě a to byla definitivní tečka za jakoukoliv střídmostí.
propojení lidí

S rozšířením mezi širokou populaci přišly problémy

Lidé často věří, že co se řekne na internetu, zůstane na internetu. Provázanost s reálným životem je více méně ojedinělá, málokdo ze starší generace si dokáže uvědomit, že internet není nic abstraktního, co by se reálného života ani netklo. Ostatně proto můžeme vidět tolik starších lidí na internetu, kteří se ponižují (nechtěně) před půlkou národa. O tom ale později. S rozšířeností mezi lidi a docela lehkým způsobem sdílení informací se najednou objevily dezinformační weby. Dříve novinářské kachny, které byly lehce „prokouknuty“ se nyní mění v neprostupnou síť lživých informací, které se ale neustále zdokonalují. A česká společnost, roky zkoušená komunismem, na tohle určitě nebyla připravena. A vůbec všechny národy na Zemi nebyly vůbec připraveny na to, že budou samy se sebou válčit v on-line světě. Informační válka je krutá zbraň, která lehce rozvíří velké problémy. Nevzdělanost, neinformovanost, důvěřivost, manipulovatelnost, touha odkrývat skryté pravdy, nenávist, zášť – to všechno hraje roli. A lidé se neumí bránit.
emailové setkání

Pomůže mediální gramotnost?

Určitě, minimálně to vylepší čísla, která jsou rok od roku horší a horší. Důchodce a starší generaci už zachránit nelze. Většinou se jedná o lidi, kteří jsou příliš přesvědčeni o svém vlastním světonázoru, aby najednou došli osvícení. Generace pracujících od 20 do 50 ještě naději má, ale rok od roku je to horší, protože lidé jsou zkrátka přehlceni. U dětí lze nejvíce dosáhnout toho, že budou ke všemu přistupovat kriticky a obezřetně, ale ani tady nelze dosáhnout perfektního stavu.

Internet k nám přivandroval po revoluci. Někteří zasvěcení věděli o něm i před ní, ale to byla tak úzká sorta lidí, že není o tom ani třeba rozvádět celý článek. Počítače byly zato před revolucí úplné hitovky, počítaly se na nich příklady a plnily jednoduché úkoly, hrály se první dungeon crawlers, byla to krása. Avšak…