Jak je pro děti důležité sebevědomí?

Jak je pro děti důležité sebevědomí?

Spousta starších generací si rádo posteskne, že jsou dnešní děti rozmazlovány, a vyrůstají z nich nevděční a nevychovaní lidé, bez trošky respektu, a bázně. Učit děti skromnosti a pokoře je velmi důležité, pokud však ve světě, kde ostatní mají všechno, nedopřejeme dítěti téměř nic, může to mít opačný efekt, než po jakém toužíme.

kudrnatý chlapec

Je méně vždycky více?

Někteří rodiče pořizují svým dětem vše, nač si vzpomenou. Často tedy uvidíme děti předškolního věku ve značkovém oblečení, s mobilem v ruce, a s nejdražšími hračkami. Také si lze u těchto dětí všimnout, že pak málokdy ocení obyčejné věci, a s málem se nikdy nesmíří. Jiní rodiče si pak řeknou, že takto vychovávat své děti nehodlají, a tak jim všechno oblečení pořídí z druhé ruky, s výběrem mobilu se vůbec nezatěžují, a hraček věnují dítěti pomálu, aby se jich naučilo vážit. Ačkoliv je na jednu stranu tento krok moudrý, může se promítnout i negativně, jakmile se dítě později pokusí zapojit do kolektivu. Jedinec, který nezapadá, totiž může být vyčleněn, či dokonce šikanován, protože působí méněcenně. Není to dětmi samotnými, ale výchovou, jaké byli podrobeni, a jelikož s výchovou ostatních rodičů nic neuděláte, můžete jen pozměnit svoji vlastní. Některé děti si pak dovedou najít své místo i v roztrhaných teplácích, a prosadit si svou, ačkoliv působí jinak. Další se pak stanou terčem šikany, a později zlomenými dospělými. Ideální je pak tedy dítěti dopřát natolik, aby ve společnosti vrstevníků zapadlo, ale zároveň jej učit, že si má věcí vážit, a musí si je umět zasloužit.

dívka a květiny

Upřímnost, nebo pozlátko?

Patříte k rodičům, kteří chválí dítě za každý obrázek, nebo jste upřímní, a snažíte se, aby dítě dosáhlo něčeho víc? Je potřeba si uvědomit, že rodič je člověk dítěti nejbližší, a na jeho názoru záleží nejvíce. Pokud jej tedy budete shazovat, nebude si nikdy schopno věřit, a nic čeho dosáhne, mu nebude připadat dost. Konstruktivní kritika, která jej popostrčí dál, je však na místě, ale je potřeba ji podat tak, aby to dítěti nepošramotilo sebevědomí.

Spousta starších generací si rádo posteskne, že jsou dnešní děti rozmazlovány, a vyrůstají z nich nevděční a nevychovaní lidé, bez trošky respektu, a bázně. Učit děti skromnosti a pokoře je velmi důležité, pokud však ve světě, kde ostatní mají všechno, nedopřejeme dítěti téměř nic, může to mít opačný efekt, než po jakém toužíme. Je méně…