Afore.cz

Online magazín

Problémy s prostatou

Nejčastějšími jejími problémy bývají zbytnění, neboli hyperplazie a karcinom.
Nádorové onemocnění zprvu nezaznamenáte, nemá v prvním stádiu žádné příznaky. Teprve později se začnou projevovat problémy s močením. Chodíte častěji během dne a začnete i během noci. Na konci močení dochází k odkapávání, případně zaznamenáte příměs krve.

Jednou z možností, jak rychle zjistit nádor včas, je návštěva lékaře a vyšetření na prostatický specifický antigen (PSA).
tabletky s písmenem

Potíže ale nemusejí vždy znamenat rakovinu. Jak už je uvedeno na začátku,problémy můžou znamenat i zbytnění. Pokud muž navštíví svého lékaře včas, je možné, že se mu podaří vyhnout se později operaci.

Hyperplazie (zbytnění) není zhoubná. Ale ti, co jí trpí, mají větší pravděpodobnost, že se nádor u nich objeví.

Zvětšení prostaty se začíná objevovat u mužů po 50. roku věku. Je to přirozený proces.

Zvětšená prostata způsobuje, že moč nemůže volně odcházet a hromadí se v močovém měchýři a tak může zapříčinit i vznik akutní, či chronické prostatitídy. Kromě potřeby močení v noci muž pozoruje snížené množství, menší sílu a proud, obtížný začátek, čí stálé ukapávání, které zapříčiňuje nedostatečné vyprázdnění.
dvě lékařky

Je možné také samovyšetření varlat, penisu a prostaty. Nejvhodnější doba je krátce po koupeli, kdy šourek je měkký a vyšetření snazší. Tím se dá i odhalit nádor varlat. Je to sice vzácnější onemocnění, ale zato se týká už mužů ve věku 20 – 30 let.

U samovyšetření prostaty se provádí pozorování ejakulace semene. Pokud je ejakulace nevýrazná a semeno nestříká daleko, není prostata úplně v pořádku. Varovným signálem je řídké množství semene, je ho málo, může být průhledné, nebo jen kape.
Samovyšetřenáí varlatje dobré provádět při dobrém osvětlení před zrcadlem. Oběma rukama uchopíte varle zespodu ukazováčkem a prostředníčkem, shora palcem a to oběma rukama současně. Mírně stisknete. Varle nesmí bolet a má konzistenci jako tvrdší guma. Nahoře a vzadu nad ním nahmátnete citlivější nadvarle přecházející do chámovodu. Stejně vyšetříte i druhé. Někdy bývá nadvarle mylně považováno za nádor. Nebojte se, je normální, že jedno varle je o trochu větší než druhé. Pokud nahmátnete na varleti tvrdost na pohmat, hrbolky, zvětšení, změny na kůži, okamžitě navštivte lékaře. Jestli cítíte na jedné části šourku větší tah – jedno varle je těžší než druhé a táhne za semenný vývod, také jděte hned k lékaři. Opravdu není čas na oddalování návštěvy.

Tam, kde se v blízké rodině vyskytl nádor prostaty, měl by muž zajít na prohlídku už po 40. roku věku.

 

V rámci prevence méně solte a omezte silně kořeněná jídla. Nejsou taktéž vhodné nápoje s obsahem kofeinu, ale mírné dávky neškodí a samozřejmě omezte alkohol.

Jezte potraviny s vlákninou, která pomůže nejen prostatě, ale je dobrá i proti vzniku nádoru tlustého střeva.

Prospěšná je i chůze. Každý den byste měli ujít dva až pět kilometrů. Jízda na kole není zrovna vhodná z důvodu hmoždění prostaty a to zejména na úzkých sedlech. To pak vede k dalšímu zvětšování.