Afore.cz

Online magazín

Jak zvládnout věkový rozdíl mezi sourozenci? Tyto chyby nikdy nedělejte!

Sdílejí spolu jeden pokoj, dědí po sobě oblečení a musí se umět uskromnit a přizpůsobit. Přestože to jsou do života užitečné zkušenosti, netřeba to přehánět. Jak zvládnout větší věkový rozdíl mezi dětmi? Vyhněte se tímto nejběžnějším chybám!
legrační tváře

Vinen je ten starší

Sourozenecký vztah prochází různými fázemi. Když jsou malí, perou se o hračky, hrají si spolu, nebo si dělají naschvály. Poutají na sebe pozornost rodičů a jestli nemáte trpělivost tyto konflikty řešit a dělat rozhodčího, vina pak přirozeně padne na starší dítě. Pokud donekonečna říkáte staršímu, že má být rozumnější, můžete mu tím ukřivdit. Proč by měl mít nejstarší sourozenec odpovědnost za chování prcka? Snažte se spravedlivě rozdělovat, koho pokárat nebo napomenut. Vyhnete se tak výčitkám a pocitu ukřivděnosti ze strany prvorozeného. 
láska sourozenců

Chůva z donucení

Nutíte starší dítě, aby vám s mladším pomáhalo? Zatímco o dva roky starší sourozenec zvládne miminku podat maximálně pleny či láhev, o pět let už může vodit do a ze školky nejmladší dítě. Pokud nutíte nejstaršího sourozence, aby se o mladší staral, vyzdvihoval ho, brával ven nebo pohlídal večer, děláte z něj nedobrovolně pěstouna. To může přerůst do averze vůči mladšímu. Pomáhat je potřeba, ale všeho s mírou.

Příliš porovnáváte

I mladšímu můžete křivdit nebo lézt na nervy. Opakujete příliš často, že starší bratr nebo sestra už uměli v pěti letech číst, že ve sportu nebo olympiádě vyhrávali soutěže a se školou neměli nejmenší problém? Pokud dítě v něčem není podle vašich představ, nevyčítejte mu to, ale snažte se v něm vyzdvihnout a podpořit to, v čem je dobré. I kdybyste měli deset dětí, každé by bylo odlišné – šikovné a nadané na něco jiného. Proto neporovnávejte a nedávejte dětem pocítit, že jedno je lepší. Snažte se v dětech rozvíjet jejich talenty individuálně.

Jak trávit volný čas?

Zatímco menší věkový rozdíl se dá zvládnout, u většího je již sladění volnočasových aktivit problém. Chce jít nejmladší na hřiště nebo do dětského koutku? Starší by však rád jel do kina nebo na kolo. Teenagera nebaví chodit do zoo či na koláč do dětského koutku. Pokud chcete trávit pohromadě čas jako rodina, zkuste najít kompromis. Děti mají jednoduše rozdílné nároky na trávení volného času. Najděte program, který by vyhovoval všem, nebo jednou se přizpůsobte staršímu a jindy menšímu.